Szczęśliwego 4-go lipca, czyli kiedy Amerykanie obchodzą swój Dzień Niepodległości


4-go lipca 1776 r. podpisana została Deklaracja Niepodległości uzasadniająca prawo trzynastu amerykańskich kolonii do wolności i niezależności od Wielkiej Brytanii.


(Źródło: www.metro.us)  

To właśnie to wydarzenie jest tak szczególnie celebrowane. Tego dnia wszystko przybiera barwy narodowe - czerwone, niebieskie i białe - jedzenie, ubrania, balony, okulary czy kapelusze. 
Amerykanie spotykają się ze znajomymi lub rodziną i urządzają pikniki. Jedzą hamburgery, hot dogi, arbuzy, lody, czipsy. Jeżeli jesteście ciekawi co jeszcze zjadają, poniżej mapka od Google'a z najczęściej wyszukiwanymi przepisami potraw serwowanych 4- go lipca w każdym z pięćdziesięciu stanów i pięciu terytoriów zależnych (szczegółowa lista na dole strony).  

Typowe potrawy serwowane 4-go lipca w USA
Północno-wschodnie stany USA
(Źródło: www.google.pl)

Udało nam się też sfotografować dekoracje w lokalnym sklepie na chwilę przed czwartym lipca.

 (fot. MAK)

Biura federalne, stanowe, a także lokalne urzędy są w tym dniu zamknięte, podobnie jak większość sklepów i firm. W Bostonie z okazji Dnia Niepodległości dbywają się koncerty.
Warto też nadmienić, że w każdym mieście i miasteczku, zaraz po zmroku, rozpoczynają się pokazy fajerwerków. Ponad 14 000 pokazów fajerwerków w całych Stanach, a największe w Nowym Jorku.  

Tło historyczne  - czyli jakie wydarzenia doprowadziły do dzisiejszego świętowania
Żeby wszystko dobrze zrozumieć, musimy cofnąć się do czasów rewolucji amerykańskiej
(1775 r. - 1783 r.)
  • Podczas wojny siedmioletniej pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią (1756 r. - 1763 r.) prowadzoną zarówno w Europie jak i w Ameryce Północnej, Wielka Brytania przejęła kontrolę nad koloniami odbierając władzę Francji. Niestety Wielka Brytania miała ogromny dług wojenny i aby móc go spłacić opodatkowała kolonie w Ameryce Północnej.

  • Nałożenie nowych podatków ukazało głęboką różnicę o rządzie. Brytyjscy przywódcy uważali, że ich parlament reprezentuje wszystkich Anglików, nawet jeśli mieszkają oni w Ameryce Północnej i nie mogą głosować (w połowie XVIII w.  tylko jeden człowiek w Anglii na trzydziestu mógł głosować - był to przywilej bogatych). Ludzie żyjący w Ameryce Północnej nie czuli się reprezentowani przez parlament. Uważali, że osoby wybrane do rządu powinny reprezentować konkretnych wyborców, tych którzy ich wybrali, a nie tylko kraj jako całość.

  • Zgodnie z ustawą stemplową wprowadzoną przez Wielką Brytanię 22 marca 1765 r., od kolonistów z Ameryki Północnej zaczęto wymagać płacenia podatków od wszystkich drukowanych materiałów, w tym gazet, testamentów, pożyczek, a nawet kart do gry.
    Co więcej pobierany był również podatek od herbaty (ustawa o herbacie) a sama ustawa zawierała uchwały, które faworyzowały Kompanię Wschodnioindyjską, ważną dla brytyjskiej gospodarki i dla wielu brytyjskich polityków.
    Jak zapewne pamiętacie koloniści sprzeciwiali się temu opodatkowaniu organizując w Bostonie w 1773 r. tzw. Boston Tea Party, wyrzucając 342 skrzynie herbaty (o wartości około 10 000 funtów) z brytyjskiego statku prosto do wody.
    W tym czasie (w wyniku wprowadzanych podatków i praw) w myśleniu kolonistów nastąpiła istotna zmiana. Chociaż większość z nich wciąż nie faworyzowała niepodległości, to jednak ziarno zostało zasiane.

  • 19 kwietnia 1775 r. brytyjscy żołnierze maszerowali z Bostonu do Lexington i Concord, by odebrać kolonistom broń.
    William Dawes i Paul Revere jechali konno, by ostrzec kolonistów. Legenda mówi, że krzyczeli „Brytyjczycy nadchodzą”, ale prawdopodobnie nie jest to prawdą, ponieważ wszyscy koloniści wciąż uważali się za Brytyjczyków, dlatego najprawdopodobniej krzyczeli: „Nadchodzą stali bywalcy”.
    Brytyjscy bywalcy, czyli zawodowi żołnierze spotkali się z milicją kolonistów zwaną Minutemen. Minutemen tworzyli zwyczajni ludzie: rolnicy i kupcy, którzy do walki byli gotowi "w minutę", stąd ich określenie, rzucając narzędzia rolnicze i chwytając własną broń.

  • W styczniu 1776 r. Thomas Paine opublikował broszurę o nazwie Common Sense. Odrzucił w niej pomysł, by kolonie potrzebowały Wielkiej Brytanii i mocno popierał niezależną Amerykę.
    W ciągu 3 miesięcy sprzedano 120 000 egzemplarzy broszury, a już późną wiosną 1776 r. niepodległość wydawała się możliwa i konieczna.

  • W międzyczasie, wszyscy przywódcy polityczni z 13 kolonii podejmowali decyzje dotyczące wojny i rządu.  4 lipca 1776 r. grupa przyjęła Deklarację Niepodległości, napisaną głównie przez Thomasa Jeffersona. Preambuła tej Deklaracji jest jednym z najważniejszych stwierdzeń amerykańskiej filozofii rządu.

  • Francja stała się sprzymierzeńcem kolonistów podczas wojny o niepodległość. Wysyłała żołnierzy, statki, broń, ubrania i koce. Walczyła też z Brytyjczykami poza koloniami, osłabiając brytyjską siłę w koloniach. W 1781 r. brytyjski parlament głosował za zaprzestaniem walk, jednak nie ustały one całkowicie. Nastąpiło to dopiero po podpisaniu traktatu paryskiego
    w 1783 r.
O niektórych wydarzeniach opowiadaliśmy też w poście „Wycieczka Szlakiem Wolności w Bostonie (The Freedom Trail)”

Wieczorem wybraliśmy się na pokaz fajerwerków w Waltham. Był on organizowany na jednym z boisk. Przyszło bardzo dużo osób, część siedziała na trybunach, innni na trawniku. Wszyscy jak zawsze uśmiechnięci.

(fot. MAK)

(fot. MAK)

Na chwilę przed rozpoczęciem pokazu zgasły wszystkie światła. A po pierwszych wystrzałach było już słychać tylko "oh-h-h-h-h" i "ah-h-h-h" :)
Pokaz niczym w noc sylwestrową, zapierał dech i trwał około 30 minut. 

(nagranie:MAK)

(nagranie:MAK)


Tak nam minął pierwszy amerykański Dzień Niepodległości.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Najczęściej wyszukiwane przepisy potraw serwowanych 4- go lipca w poszczególnych stanach i pięciu terytoriach.

StanPotrawa
Washington Pork Chop
Oregon Teriyaki Sauce
California Quinoa
Idaho Crepe
Nevada Chicken Adobo
Arizona Spanish Rice
Utah Zucchini Bread
Wyoming Banana Bread
Montana Chili
Colorado Spaghetti Squash
New Mexico Pozole
Texas Tortilla Soup
Oklahoma Hamburger Meat
Kansas Meatballs
Nebraska Taco Seasoning
South Dakota Hamburgers
North Dakota Hamburgers
Minnesota Sloppy Joe
Iowa Hamburgers
Missouri Hamburgers
Arkansas Potato Soup
Louisiana Gumbo
Mississippi Taco Soup
Tennessee Hashbrown Casserole
Illinois Italian Beef
Wisconsin Meatloaf
Michigan Goulash
Indiana Buckeye
Kentucky Vegetable Soup
Alabama Broccoli Salad
Florida Ceviche
Georgia Squash Casserole
South Carolina Chicken Bog
North Carolina Snow Cream
Virginia Salmon Cake
West Virginia Meatloaf
Ohio Sausage Gravy
Maine Apple Pie
New Hampshire Apple Crisp
Vermont Waffles
New York Chicken Cutlets
Pennsylvania Asparagus
Maryland Crab Dip
Delaware Baked Salmon
New Jersey Flounder
Rhode Island Chicken Parm
Massachusetts Haddock
Connecticut Quiche
Alaska Halibut
U.S. Virgin Islands Johnny Cake
Puerto Rico Tembleque
Guam Fried Chicken
American Samoa Pizza Dough
Northern Mariana Islands Orange Chicken
Hawaii Shoyu Chicken


Komentarze