Black History Month, czyli o corocznym Miesiącu Czarnej Historii

Witajcie Kochani! 

Trochę nas tutaj nie było. Wszystko za sprawą Świąt Bożego Narodzenia i miesięcznej wizyty w Polsce. Dzisiaj jednak chcielibyśmy podzielić się z Wami kilkoma informacjami dotyczącymi Black History Month. 


Wykonane przez Malaya i Jen Bengel
(Źródło: www.teacherspayteachers.com)


Otóż każdego roku, począwszy od 1976, w lutym w USA upamiętnia się historię, twórczość i osiągnięcia Afroamerykańskiej społeczności. Idea zrodziła się w 1926r., a jej twórcą był historyk Carter G. Woodson. Wspólnie z Association for the Study of Negro Life and History zorganizował "Negro History Week" (Tydzień Historii Negro). I tak przez następnych pięćdziesiąt lat uroczystość zyskiwała na popularności, a amerykańskie miasta inicjowały związane z nią obchody.

Zastanawiacie się dlaczego dzieje się to właśnie w lutym? To za sprawą Abrahama Lincolna, czyli 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych, który urodził się właśnie w tym miesiącu. Lincoln wydał dekret (1862r.), tzw. Proklamację Emancypacji, znoszący niewolnictwo na obszarach Skonfederowanych Stanów Ameryki i uwalniający blisko 4 miliony niewolników. 

O historii Afroamerykanów możecie również przeczytać w naszym poście „Szlakiem Czarnego Dziedzictwa”.

W wielu amerykańskich szkołach, właśnie w tym miesiącu, nauczyciele organizują specjalne zajęcia, które przybliżają kulturę i dorobek artystyczny Afroamerykanów.


Znani Afroamerykanie
  • George Carver - znany botanik i nieoficjalny rzecznik przemysłu orzeszków ziemnych, który chciał poprawić sytuację ekonomiczną Afroamerykanów na terenach wiejskich obejmujących południowe stany 
  • Malcolm X - aktywista potępiający nieuczciwe traktowanie Afroamerykanów przez Białych. Zachęcał do "czarnej dumy" i samodzielności
  • Martin Luther King, Jr. - lider ds. praw obywatelskich, który przewodził bojkotowi transportu publicznego i masowym protestom przeciwko segregacji rasowej. Jego przemówienie "I have a dream" rzuciło Ameryce wyzwanie w kwestii dotrzymania obietnicy równości dla wszystkich
  • Rosa Parks - zwana „Matką współczesnych ruchów na rzecz praw obywatelskich”, jako pierwsza odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie, co w rezultacie doprowadziło do bojkotu transportu publicznego
  •  Sojournej Truth - niewolnica, abolicjonistka i aktywistka na rzecz praw kobiet. Przemawiała podróżując po całych Stanach i wspierając sprawy społeczne i polityczne
  • Barack Obama - pierwszy Afroamerykanin piastujący stanowisko Prezydenta Stanów Zjednoczonych


Istotne wydarzenia

  • Poprawki do Konstytucji: 
→ trzynasta: Zniesienie niewolnictwa (1865 r.)
→ czternasta: Prawa gwarantowane i korzyści z obywatelstwa (1868 r.)
piętnasta: Prawo do głosu bez względu na rasę (1870 r.), 
→ dziewiętnasta: Prawo kobiet do głosu (1920 r.),
→ dwudziesta czwarta: Zniesienie podatku wyborczego w wyborach federalnych (1964 r.)
→ dwudziesta szósta: Prawo wyborcze od 18. roku życia (1971 r.)


  • Decyzja Sądu Najwyższego z 1954 r. o niekonstytucyjnej segregacji dzieci w szkołach w oparciu o rasę

  • Virginia (1967 r.) zakazane małżeństwa mieszane (wielorasowe)

  • Prawa Wyborcze z 1964 r.: akt podpisany przez 36. prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndon-a Johnson-a zakazujący dyskryminacji w miejscach publicznych i uwzględniający integrację w szkołach, miejscach użyteczności publicznej czy miejscach pracy. Ten dokument był najdalej idącym w walce, o prawa społeczne.

  • Prawa Wyborcze z 1965 r.: ustawa, która zakazywała stosowania dyskryminujących praktyk utrudniających głosowanie ciemnoskórej ludności, jak np. testy czytania jako warunek głosowania. 


Trochę o kulturze

Harlem* Renesans (The Harlem Renaissance) - ruch społeczny i kulturowy, który miał miejsce w latach 1920 - 1930. Doszło wówczas do wielkiej migracji społeczności Afroamerykańskiej z południa na północ i zachód Stanów Zjednoczonych. Nastąpił rozkwit muzyki, literatury i sztuki, które odzwierciedlały historię i życiowe doświadczenia migrującej ludności.
*Harlem to część Nowego Jorku.

Jednym z najlepiej znanych pisarzy był Langston Hughes, który m.in. pisał o ("Dream Deferred") „Marzeniu odłożonym na później”.

Langston Hughes
(Źródło: www.poetryfoundation.org)

Jednym z najlepiej znanych malarzy tej epoki był Archibald Motley.

"Hot Rhythm", autor: Archibald Motley
(Źródło: nasher.duke.edu)

W tamtym czasie królował blues i jazz; Louis Armstrong, Bessie Smith, Billie Holiday.

Bessie Smith "Sings More Blues"
(Źródło: YouTube)


Billie Holiday "The Best of Billie Holiday"
(Źródło: YouTube)


Pamięć i budzenie świadomości w zakresie równości wszystkich obywateli, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, wyznanie, są bardzo istotne - szczególnie w dzisiejszym świecie.
Kiedy dookoła otacza nas niechęć, lęk i obawa przed tymi, którzy różnią się od nas.

Dzięki pogłębianiu swojej wiedzy w kwestii innych kultur, tradycji, czy zwyczajów, dzięki otwartości na to co nowe i nam nieznane możemy budować piękne społeczeństwo. Społeczeństwo, w którym obok siebie mogą żyć osoby różnych wyznań i o odmiennych tradycjach.

Osoby, dzięki którym może być tworzone społeczeństwo otwarte na to co różnorodne, i społeczeństwo sobie bardziej życzliwe.

W naszej opinii - także to - tworzy tę niesamowitą "życzliwość i otwartość" Ameryki. 



Komentarze